podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Wenezuela - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Wenezuela - wiza, ambasady, przepisy

Caracas     
wenezuela
Wenezuela - podróże do WenezueliWenezuela - mapa krajuWenezuela - spis artykułów i galeriiWenezuela - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeWenezuela - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaWenezuela - szczepienia, zdrowie, poradyWenezuela - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROWenezuela - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOWenezuela - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę przekroczenia granicy, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi sześć miesięcy. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilet powrotny. W przypadku pobytu w Wenezueli w celu innym niż turystyczny (praca, nauka, biznes) należy mieć wizę wydaną przez Ambasadę Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie. Przepisy nie określają obowiązkowej minimalnej kwoty pieniędzy na okres pobytu.
Informacje dla kierowców
Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy oraz obowiązkowo miejscowe świadectwo zdrowia, które wraz z prawem jazdy upoważnia do prowadzenia pojazdów. Świadectwo zdrowia można otrzymać po wykonaniu odpowiednich badań w wyznaczonych do tego placówkach. Koszt badań to ok. 15 USD.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń, jednak zawsze trzeba mieć przy sobie oryginał paszportu.
Przepisy celne
Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu „deklaracja celna”, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.
Bezpieczeństwo
Występuje tu duże zagrożenie przestępczością pospolitą we wszystkich miejscach publicznych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Należy unikać odwiedzania centrum Caracas po zmierzchu. Ze względu na rosnące zagrożenie przestępczością w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita) należy unikać afiszowania się z dobrami materialnymi (np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, itp.). Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Caracas
Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba
Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060
tel.: (00-58 212) 991 14 61, 991 61 67
fax: (00-58 212) 992 21 64
e-mail: ambcarac@cantv.net; konsul@ambasada.org.ve
www.caracas.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Maracaibo
Konsul honorowy Wojciech Gałązka (języki: polski, hiszpański)
Urb. Lago Mar Beach, c/15 A, Casa 15 D-55
Maracaibo, Wenezuela
tel./fax: (00-58 261) 748 03 18
e-mail: galazka@cantv.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli
ul. Rejtana 15 m.10
02-516 Warszawa
tel.: 646 18 46, 646 87 60
fax: 646 87 61
embavenez.pl@qdnet.pl

Wydział Konsularny
tel.: 646 87 59